SKARPETKI Z HAFTEM

Zazwyczaj, przy produkcji skarpetek ze wzorem, wybrany wzór wrabiany jest w dzianinę za pomocą przędzy już na etapie produkcji. Uzyskany wzór jest trwały i ma charakterystyczny wygląd, wskazujący na jego jakość. Ilustruje to obrazek z wizualizacją przykładowego wzoru.

Często okazuje się, że wzory wrabiane przędzą w dzianinę odbiegają od założeń i nie wyglądają tak, jakbyśmy tego chcieli. Widoczna wizualizacja pokazuje, że pestki arbuza nie są w odpowiednim kształcie.

Takie wzory odtwarzane są za pomocą haftu.

Porównanie pliku wektorowego, oraz haftu na realnej skarpetce

Wzór od Klienta i wzór na skarpetce
Porównanie pliku wektorowego, oraz haftu na realnej skarpetce

Haft pozwala na odtworzenie bardziej skomplikowanego wzoru, który, wrobiony w dzianinę, nie byłby idealnie odwzorowany, co widać na powyższych zdjęciach. Na ostatnim zdjęciu pestki arbuza swoim kształtem bardziej przypominają realistyczne pestki, niż w przypadku wrabiania wzoru w dzianinę; a tym bardziej przypominają pestki na obrazku, który miał być odtworzony. Dodatkowo, haft jest wzorem odpornym na blaknięcie, przebarwienia i pranie.

Porównanie wzoru dzianego z wzorem haftowanym

Widać że wzór dziany na skarpetce ma mniejszą dokładność, kształty są bardziej kanciaste niż wzoru haftowanego na skarpetce. Różnica jest jednak taka że wzór z lewej nie uwiera jest miękki i można go ułożyć na całej skarpetce bez dodatkowych kosztów, a wzór z prawej jest dość sztywny i płaci się za każde jedno uderzenie igły więc zwykle umieszcza się tylko jeden haft na skarpetce.

Porównanie wzoru w pikselach ze wzorem już wyhaftowanym
Porównanie wizualizacji wzoru takiego jak na skarpetce dzianej ze wzorem już wyhaftowanym

HAFT DAWNIEJ I DZIŚ

Techniki hafciarskie są znane już od starożytności. Do Europy dotarły poprzez Jedwabny Szlak, którym sprowadzono różne zdobycze cywilizacji bliskowschodniej, hinduskiej i chińskiej. Wówczas kobiety spędzały długie wieczory na ozdabianiu serwet czy królewskich baldachimów.

Hafciarstwo rozwinęło się w średniowieczu. Zdobienia przede wszystkim były widoczne na męskich kapturach; im bogatsze zdobienie, tym bardziej majętna była osoba nosząca taki kaptur. Haft stał się również wabikiem na kobiety, które chciały bogato wyjść za mąż.

Z czasem haft stawał się coraz bardziej popularny, a kiedy w XIX wieku wynaleziono maszynę hafciarską, czas produkcji ubrań z haftem znacznie się skrócił. Współczesne, skomputeryzowane maszyny przemysłowe, już w 30 sekund są w stanie wykonać dany wzorek, i same przesuwają materiał w miejsce, gdzie ma być wbita igła. Oprócz tego, są w stanie wykonać wzór na kilku sztukach tego samego ubrania jednocześnie.

Pomimo upływu lat i rozwoju technologii, jedno się nie zmieniło: haft nadal ma swój urok i nawet w XXI wieku sprawia, że ubrania wyglądają elegancko i prestiżowo.

Plusy
haftu na skarpetkach

  • Można wykonać wzory mniejsze od tych, które wrabiane są w dzianinę; bez ryzyka utraty jakości wzoru;
  • Zdobienie wygląda elegancko i prestiżowo;
  • Wzór się nie ściąga, a także jest odporny na blaknięcie i utratę koloru w wyniku prania.

Minusy
haftu na skarpetkach

  • W przypadku drobnych i delikatnych wzorów haft jest jedynym sposobem na ich aplikację, ale to dodatkowy proces, który wydłuża czas produkcji skarpetek;
  • Aby haft zachował swój kształt, wykonywany jest na flizelinie, która go usztywnia i czyni odpornym na ściąganie. W zależności od miejsca na ciele, którego ona dotyka, może wywoływać dyskomfort;
  • Haft jest zaprojektowany, aby prezentował się po założeniu na nogę, więc skarpetka, będąc w opakowaniu, może się zmarszczyć (co widać na zdjęciach)
Porównanie wzoru na płasko ze wzorem na nodze
Porównanie wzoru na płasko ze wzorem na nodze

CENA HAFTU NA SKARPETKACH ZALEŻY OD KILKU CZYNNIKÓW

Wykonanie haftu na skarpetkach to dodatkowy proces, dość trudny do wykonania na skarpecie i wydłużający czas ich produkcji. Stąd jego cena jest dość wysoka – zależy przede wszystkim od wielkości wzorów i jego skomplikowania.

Im bardziej skomplikowany wzór, tym więcej uderzeń igły maszyna będzie musiała wykonać, a to oznacza wyższe koszty produkcji.

Kolejnym czynnikiem decydującym o koszcie haftu jest liczba kolorów nici. Wykonujemy wzory składające się z maks. 5 kolorów.

SKARPETKI Z HAFTEM – Z TWOIM WZOREM

Skarpetka z haftem
Skarpetka z haftem
Skarpetka z haftem
Skarpetka z haftem

Chcesz zamówić skarpetki z haftem? Skontaktuj się z nami, wyślij plik z wzorem, a my wykonamy wizualizację na skarpecie i prześlemy ofertę.

Jeśli masz już swoją wizualizację, możesz ją wysłać, a my wycenimy koszt wykonania haftu!

Zobacz, jak wygląda proces wykonania haftu na skarpetce: