
SKARPETKI Z HAFTEM



Zazwyczaj, przy produkcji skarpetek ze wzorem, wybrany wzór wrabiany jest w dzianinę za pomocą przędzy już na etapie produkcji. Uzyskany wzór jest trwały i ma charakterystyczny wygląd, wskazujący na jego jakość. Ilustruje to obrazek z wizualizacją przykładowego wzoru.
Często okazuje się, że wzory wrabiane przędzą w dzianinę odbiegają od założeń i nie wyglądają tak, jakbyśmy tego chcieli. Widoczna wizualizacja pokazuje, że pestki arbuza nie są w odpowiednim kształcie.
Takie wzory odtwarzane są za pomocą haftu.
Porównanie pliku wektorowego, oraz haftu na realnej skarpetce

Haft pozwala na odtworzenie bardziej skomplikowanego wzoru, który, wrobiony w dzianinę, nie byłby idealnie odwzorowany, co widać na powyższych zdjęciach. Na ostatnim zdjęciu pestki arbuza swoim kształtem bardziej przypominają realistyczne pestki, niż w przypadku wrabiania wzoru w dzianinę; a tym bardziej przypominają pestki na obrazku, który miał być odtworzony. Dodatkowo, haft jest wzorem odpornym na blaknięcie, przebarwienia i pranie.
Porównanie wzoru dzianego z wzorem haftowanym
Widać że wzór dziany na skarpetce ma mniejszą dokładność, kształty są bardziej kanciaste niż wzoru haftowanego na skarpetce. Różnica jest jednak taka że wzór z lewej nie uwiera jest miękki i można go ułożyć na całej skarpetce bez dodatkowych kosztów, a wzór z prawej jest dość sztywny i płaci się za każde jedno uderzenie igły więc zwykle umieszcza się tylko jeden haft na skarpetce.

HAFT DAWNIEJ I DZIŚ


Techniki hafciarskie są znane już od starożytności. Do Europy dotarły poprzez Jedwabny Szlak, którym sprowadzono różne zdobycze cywilizacji bliskowschodniej, hinduskiej i chińskiej. Wówczas kobiety spędzały długie wieczory na ozdabianiu serwet czy królewskich baldachimów.
Hafciarstwo rozwinęło się w średniowieczu. Zdobienia przede wszystkim były widoczne na męskich kapturach; im bogatsze zdobienie, tym bardziej majętna była osoba nosząca taki kaptur. Haft stał się również wabikiem na kobiety, które chciały bogato wyjść za mąż.

Z czasem haft stawał się coraz bardziej popularny, a kiedy w XIX wieku wynaleziono maszynę hafciarską, czas produkcji ubrań z haftem znacznie się skrócił. Współczesne, skomputeryzowane maszyny przemysłowe, już w 30 sekund są w stanie wykonać dany wzorek, i same przesuwają materiał w miejsce, gdzie ma być wbita igła. Oprócz tego, są w stanie wykonać wzór na kilku sztukach tego samego ubrania jednocześnie.

Pomimo upływu lat i rozwoju technologii, jedno się nie zmieniło: haft nadal ma swój urok i nawet w XXI wieku sprawia, że ubrania wyglądają elegancko i prestiżowo.
Plusy
haftu na skarpetkach
- Można wykonać wzory mniejsze od tych, które wrabiane są w dzianinę; bez ryzyka utraty jakości wzoru;
- Zdobienie wygląda elegancko i prestiżowo;
- Wzór się nie ściąga, a także jest odporny na blaknięcie i utratę koloru w wyniku prania.
Minusy
haftu na skarpetkach
- W przypadku drobnych i delikatnych wzorów haft jest jedynym sposobem na ich aplikację, ale to dodatkowy proces, który wydłuża czas produkcji skarpetek;
- Aby haft zachował swój kształt, wykonywany jest na flizelinie, która go usztywnia i czyni odpornym na ściąganie. W zależności od miejsca na ciele, którego ona dotyka, może wywoływać dyskomfort;
- Haft jest zaprojektowany, aby prezentował się po założeniu na nogę, więc skarpetka, będąc w opakowaniu, może się zmarszczyć (co widać na zdjęciach)

CENA HAFTU NA SKARPETKACH ZALEŻY OD KILKU CZYNNIKÓW
Wykonanie haftu na skarpetkach to dodatkowy proces, dość trudny do wykonania na skarpecie i wydłużający czas ich produkcji. Stąd jego cena jest dość wysoka – zależy przede wszystkim od wielkości wzorów i jego skomplikowania.



Im bardziej skomplikowany wzór, tym więcej uderzeń igły maszyna będzie musiała wykonać, a to oznacza wyższe koszty produkcji.

Kolejnym czynnikiem decydującym o koszcie haftu jest liczba kolorów nici. Wykonujemy wzory składające się z maks. 5 kolorów.
SKARPETKI Z HAFTEM – Z TWOIM WZOREM
Chcesz zamówić skarpetki z haftem? Skontaktuj się z nami, wyślij plik z wzorem, a my wykonamy wizualizację na skarpecie i prześlemy ofertę.
Jeśli masz już swoją wizualizację, możesz ją wysłać, a my wycenimy koszt wykonania haftu!