Wizualizacja BHP skarpetki

Przewodnik, jak krok po kroku opracować wzór do produkcji

W związku z wieloma pytaniami, jak wykonać wzór na skarpetę, przygotowaliśmy zbiór pomocnych lekcji. Pokażą one krok po kroku, jak stworzyć dowolny wzór i wskażą, na co warto zwrócić uwagę projektując tak małą formę graficzną.

Jako przykład pokażemy przygotowanie skarpety z logo firmy zajmującej się dystrybucją artykułów BHP, która stawia na rozpoznawalność swojej marki. Logo firmy na skarpetach to przejaw konsekwentnej polityki marki i dbania o każdy detal przy jej kreowaniu.

Krok 1 – Wybór formatu i przygotowanie materiałów

Co jest potrzebne do przygotowania wzoru produkcyjnego na skarpety?

 1. Logo firmy (przykład poniżej).
 2. Program do grafiki bitmapowej, np. standardowy PAINT znany z Windowsa. Można go znaleźć wchodząc w menu START>Wszystkie programy>Akcesoria>Paint.
 3. 30-40min na przerysowanie wzoru.
logo-BHPartner

Jak zacząć?

Zanim zaczniesz cokolwiek rysować, sprawdź, czy Twój wzór jest realny do wykonania na skarpecie. Możesz wysłać logo do nas w celu przygotowania wizualizacji i oceny wykonalności, lub sprawdzić logo według kliku wytycznych.

Jeśli wybierzesz pierwszą opcję, otrzymasz od nas mail zwrotny z propozycjami graficznymi, jak może wyglądać Twoja skarpeta. Zobaczysz, jak bardzo zmieniło się Twoje logo na potrzeby realizacji skarpet.

Wizualizacja może wyglądać na przykład tak:

Wizualizacja BHP skarpetki
Wizualizacja BHP skarpetki

Jeśli posiadasz minimalne zdolności plastyczne i chcesz się trochę pobawić, warto poznać kilka zasad i wykonać projekt samemu.

Zasady przygotowania wzorów na skarpety z logo

 1. Należy uprościć logo. Im mniej drobnych elementów, tym lepiej. Staraj się operować plamami kolorystycznymi, a cienkie linie jednopikselowe niech mają intensywny kolor.
 2. Nie stosuj więcej niż 3 kolory wzoru na jednej płaszczyźnie i nie więcej niż 6 kolorów na całej skarpecie. 
 3. Pamiętaj, że im większy wzór, tym bardziej będzie on wychodził na przód i tył skarpety. Zwykle projektuje się wzory na boki skarpety, czasami tylko dookoła.
 4. Ważne, aby pięta i palce były w tym samym kolorze. Sama barwa może być jednak dowolna.
 5. Napisy mogą być tak małe, jak małe uda się napisać w programie graficznym.

Tworzenie projektu wzoru na skarpetę

 1. Otwórz aplikację Paint. Jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z tego programu, zapoznaj się z jego funkcjami. Nie jest ich dużo, a ich umiejętna obsługa znacznie przyśpiesza pracę.
 2. Warto włączyć podgląd linii siatki w opcjach widoku, a jako narzędzie do rysowania wybrać ołówek.
 3. Najlepiej zrobić maksymalne powiększenie obrazu, aby lepiej widzieć rysowany obszar. Powinnieneś zobaczyć coś takiego:
siatka skarpetki wzór
siatka skarpetki wzór
 • standardowa szerokość skarpety to 140, 156 lub 168 pikseli, czyli kratek na ekranie
 • każda kratka odpowiada jednemu oczku w dzianinie, więc jeśli chcesz, aby na skarpecie pojawił się kwadrat o wymiarach ok. 10mmx10mm, musisz narysować kwadrat 10×10 kratek
 • na każdą stronę skarpety, czyli to, co jest po lewej i prawej stronie nogi mieści się odpowiednio 70, 78 lub 84 kratek – najlepiej projektować wzór logo, aby nie przekraczać tej ilości
 • poćwicz rysowanie prostych wzorów, napisów, i zmianę kolorów, a w następnej lekcji dowiesz się, jak narysować logo, i jak je umiejscowić na rysunku, aby znajdowało się dokładnie na środku boku skarpety

Krok 2 – Logo w cholewce skarpety – jak zacząć projektować skarpetę pod zamówienie

W poprzednim kroku dowiedziałeś się, jak przygotować wizualizację dla skarpet na zamówienie, oraz w jakim programie wykonać motyw. Tak jak było wspomniane, wzór można również zlecić firmie produkującej skarpety. Bardziej wymagającym przedstawiamy instrukcję, jak to zrobić krok po kroku.

Przede wszystkim JAKOŚĆ

Najważniejsze, aby wzór na górze skarpety był jak najbardziej podobny do tego, który znajduje się w logo.  Dlatego należy zaplanować wzór w taki sposób, aby zmieścił się po obu stronach skarpety, lecz aby nie był za bardzo uproszczony.

Przede wszystkim musisz wiedzieć, na jaką maszynę projektowany jest wzór. My wiemy, że będzie on produkowany na maszynie 140-igłowej, dlatego też szerokość wzoru może mieć maksymalnie 140 piksele. Z czego 70 to lewa strona skarpety, a kolejne 70 to prawa.

Wzór musi być mniejszy niż 70 pikseli tak, żeby wyglądał estetycznie na skarpecie, i żeby nie pojawiał się na jej froncie. Postaraj się, żeby było to w okolicach 60 pikseli.

Można założyć że 1px=1mm. Nie do końca jest to prawda, ale przyjmijmy tak dla uzmysłowienia skali. 

Let’s get started!

Zacznij od stworzenia pliku o wymiarach 140px (szerokość) i 200px (wysokość).

Następnie podzieli plik na cztery równe części po 35px i narysuj literki, które są najszerszą częścią wzoru. Pamiętaj, że ich szerokość musi mieścić się w okolicach naszych wytycznych (70px).

projektowanie-wzoru-na-skarpetki-logo-krok-po-kroku
projektowanie-wzoru-na-skarpetki-logo-krok-po-kroku

Czasem wskazane jest poprawienie elementów – w tym przypadku logo oryginalne było szersze niż na projektowanym wzorze. Należało dokonać korekty tak, żeby motyw na skarpecie był zbliżony do rzeczywistego. Jednocześnie okazało się, że wzór mieści się w granicach 60px szerokości, co pozwoliło na odrobinę szaleństwa. Wzór ma w tym momencie 63px szerokości.

projektowanie-wzoru-na-skarpetki-logo-krok-po-kroku

Po wykonaniu napisu nadszedł czas na stworzenie kasku. Jest on dwukolorowy, dlatego nie będzie problemu ze zrobieniem go na skarpecie. Zacznij od obrysu.

projektowanie-wzoru-na-skarpetki-logo-krok-po-kroku
projektowanie-wzoru-na-skarpetki-logo-krok-po-kroku
projektowanie-wzoru-na-skarpetki-logo-krok-po-kroku

Kolejne elementy to wypełnienie i detale. Przenieś logotyp na lewą połówkę obszaru roboczego (70px) i wyśrodkuj.

projektowanie-wzoru-na-skarpetki-logo

Następnym krokiem jest powielenie logo na obu stronach skarpety.

projektowanie-wzoru-na-skarpetki-logo

Dla skarpet ze ściągaczem sportowym wymagane jest obrysowanie całego wzoru 2px konturem, co zapobiegnie wysuwaniu się nitek.

projektowanie-wzoru-na-skarpetki-logo

A tak wygląda nasz finalny wzór!

Teraz pozostaje wgrać go na maszynę i sprawdzić, jak wygląda na skarpecie.

projektowanie-wzoru-na-skarpetki-logo


Krok 3 – wykonanie wzoru na stopę i skarpetki próbnej

Stopa skarpetki

Wzór na stopę wykonuje się podobnie jak wzór na cholewkę skarpetki. Aby jednak uzyskać równy podział na spodnią i wierzchnią część (w naszym przypadku spód jest czarny, wierzch biały), należy podzielić ilość oczek/px w skarpetce na cztery części.

Niebieskie pionowe linie pokazują podział na cztery części

projektowanie-wzoru-na-skarpetki-dół

Pierwsza lewa i pierwsza prawa cześć to spód skarpetki, a dwie środkowe to wierzch.

Pozostaje teraz wykonać wzór przy palcach, aby żółta linia łączyła się w czubkach skarpet.
W tym celu narysuj połączoną linię i dodaj kawałek wzoru w kolorze palców.

projektowanie-wzoru-na-skarpetki

Mając już w pełni przygotowany wzór, można oddać go do produkcji.

Skarpetka próbna

Wybór producenta

Jeśli samodzielnie projektujesz wzór na skarpetkę, to najprawdopodobniej masz już wybranego producenta skarpet. Znasz jego wytyczne i możliwości technologiczne. U różnych producentów warianty kolorystyczne są podobne, gdyż grono dostawców przędz jest ograniczone.

U nas kolory można dobrać na podstawie Pantonu. Atutem naszej relacji z producentem jest dobry kontakt i duże doświadczenie w obsłudze trudnych i nietypowych zleceń na skarpetki ze wzorem.

Wysyłka wzoru

Gdy już wyślesz do producenta skarpet swój wzór, zostanie on sprawdzony i (ewentualne) poprawiony. Po dobraniu kolorów wzór jest przygotowywany do wgrania na maszynę dziewiarską.

Wzór na maszynie obłożonej odpowiednimi kolorami przędz jest odrabiany jako skarpetka. Jeśli nie występują problemy z jego wykonaniem, jedna sztuka skarpet jest wysyłana do Ciebie, a jedną wzorcową producent zostawia dla siebie, aby móc wrócić do wzoru przy zamówieniu i wykonać identyczną skarpetkę. Cały proces przygotowania do produkcji jest płatny i kosztuje ok 120zł.

Czy można przyśpieszyć proces podglądu naszego wzoru na skarpetce?

Tak, można! To świetna sprawa, bo w przeciągu jednego dnia można zobaczyć efekt naszej pracy, nie ponosząc kosztu przygotowania do produkcji.

Efekt może być następujący:

projektowanie-wzoru-na-skarpetki